Skip to content
На Херсонщині – святиня киргизького народу Друк
Середа, 09 квітня 2014, 19:50

На початку 30-х років минулого сторіччя з далекої Киргизії на Херсонщину були примусово переселені кілька десятків сімей киргизів. Новоприбулих зустріли хлібом-сіллю, надали житло та дали роботу на хлібодарівському відділку колишнього радгоспу «Чаплинський» села Хрестівки Чаплинського району.

- За спогадами старожилів нашого села, киргизи залишили про себе добрий слід: у поті чола працювали у рослинництві та на тваринницькій фермі, були дуже привітливими й родичалися з місцевими жителями, - розповів журналісту Сергій Хільченко, голова Хрестівської сільради.-  Та коли на рідну землю чорним круком увірвалися озброєні до зубів німецько-фашистські чорні полчища, киргизи пліч-о-пліч із українцями, росіянами, татарами, білорусами та представниками інших національностей і народностей виступили на захист рідної Вітчизни.

Багато з них стали героями, полягли смертю хоробрих на фронтах або пропали безвісти. А тим киргизам, котрі повернулися з війни у  Хлібодарівку,врешті-решт було дозволено переїхати на землю своїх пращурів. Та далеко не всім із них судилося поклонитися рідній Киргизії: десятки померли від різних хвороб та були поховані на кладовищі  цього маленького села.

Киргизи, повернувшись у повоєнні роки на свою рідну Вітчизну, не могли не поцікавитися долею своїх предків, похованих на колишньому кладовищі Хлібодарівки. На жаль, на початку 70-х років, коли тодішніми кремлівськими вождями був узятий курс на укрупнення сіл, це маленьке село поступово потрапило під знос. Також саме у той час на землях відділку радгоспу стахановськими темпами велося будівництво зрошення.

- Як тепер не гірко про це згадувати, цвинтар Хлібодарівки, де вічним сном спочивали не лише киргизи, а й місцеві жителі, було бездумно розоране, -  розповів сільський голова. – Щоправда, представники тодішньої влади пропонували жителям упродовж 2-х років перепоховати останки захоронень на кладовищі центральної садиби села Хрестівки, та цього чомусь не було зроблено.

Хлібодарівці, вже новій судилося жити й розвиватися! І ось як багато років тому це мало місце. За 5 кілометрів від Хрестівки засновали нове красиве село, але керівники  району та області ламали голову над тим, яку придумати новому населеному пункту назву. Та на виручку прийшов колишній депутат Верховної Ради СРСР відомий письменник Олесь Терентійович Гончар, котрий одностайно був обраний херсонцями, почувши про це, сказав приблизно так: «Не  шукайте проблему на голому місці!Правда, село з чудовою назвою Хлібодарівка знесли, і хай нове село отримає цю назву!» Сьогодні Хлібодарівка – повноправна адміністративна одиниця одного з найкращих районів нашої області - Чаплинського.

Нащадки киргизів поставили за мету увіковічнити пам'ять своїх пращурів, яким у своєму житті довелось пережити немало страждань та поневірянь. Минулої осені їхнім коштом приблизно на тому ж місці, де колись стояло сільське кладовище, був поставлений обеліск жертвам репресій 30-х років, переселених з Киргизії. На мітингу з промовами виступили Надзвичайний і Повноважний Посол Киргизької Республіки в Україні пан Улукбек Чіналієв, представники районної та обласної влади. На гранітному обеліску золотом викарбувані слова киргизькою та українською мовами: «Немає у них ані надгробків, ні могил…» Тут поховані безневинні жертви репресій тоталітарного режиму 30-х років ХХ сторіччя депортовані киргизи»… (на фото). Поблизу святині того пам’ятного дня була розсипана земля, привезена з далекого Киргизстану.

- Не вперше сельчани гостинно, як найближчу рідню, приймають Надзвичайного і Повноважного Посла Киргизької Республіки та осіб, котрі його супроводжують у поїздці, – наголосив сільський голова Сергій Хільченко.- І бережуть мої земляки у своїх серцях біль утрати киргизів, котрі немало зробили для розквіту другої малої батьківщини та Херсонщини.

І нинішньої весни у селі Хрестівці знову побували імениті гості – Надзвичайний і Повноважний Посол Киргизької Республіки в Україні Улукбек Чіналієв та співробітники Посольства. Високі гості мали теплі зустрічі зі сільським головою Сергієм Хільченком, завідуючою Хрестівської  бібліотеки-філіалу Ларисою Макарчук, педагогами та учнівською молоддю, жителями села. Посол передав сільській книгозбірні безцінні фоліанти про далекий і такий близький серцям степовиків Киргизстан –  перлину в обрамленні величного Тянь-Шаню.

Микола ГУРЕПКО,
спеціальний кореспондент Херсонської обласної газети «Новий день»,
член Національної спілки письменників України і Національної спілки журналістів України.

Передплачуйте й читайте незалежну газету Херсонщини «Новий день»! Її редагує авторитетний в нашій області й в Україні головний редактор, заслужений журналіст України Анатолій Володимирович ЖУПИНА.

Автор складає щиру подяку за сприяння в підготовці матеріалу Сергію Хільченку, голові Хрестівської сільради та  Антоніні Жовнірчук, директору  КЗ «Чаплинська ЦБС».

09 квітня 2014 року

 

 

 

 

 

 


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

рух взаємодопомоги "Зігріймо серця"

Волонтерський рух "ЗІГРІЙМО СЕРЦЯ". Группа в соцмережі Фейсбук для об'єднання й взаємодопомоги

Погода

 

А ти передплатив газету?

Районна газета

Передплатний індекс - 61667
Будь в курсі новин!

_______________

Офіційні сайти

 

Асоціація міст України

Статистика

1739677
CьогодніCьогодні1347
ВчораВчора3116
На цьому тижніНа цьому тижні6694
У цьому місяціУ цьому місяці60411
З початкуЗ початку1739677

Besthosting