Історична довідка Skip to content
Додому Територія (знайомство) Історична довідка
Історична довідка Друк
П'ятниця, 15 квітня 2011, 17:31

Високопілля (до 1915 року - Кронау ) – селище міського типу і адміністративний центр району. Кронау засноване в 1869 році німцями – переселенцями із німецьких колоній Таврійської губернії. У VІІІ випуску ”Ведомостей из важнейших селений Европейской России ” за 1886 рік Кронау згадується як центр волості. У1889 році в ній проживало вже 497 чоловік, 349 з яких займалися сільським господарством. Інтенсивно розвивались товарно-грошові відносини і капіталістичне підприємництво. В середині 80-х років ХІХ століття в Кронау почав діяти невеликий пивоварний завод, 2 оптові склади вина, два лісопильних склади. Пізніше російський купець Ю.А.Торлін побудував в колонії паровий млин ( його обслуговували 30 робітників), який виробляв за добу 14,5 тонн борошна дев’яти сортів. В 1900 році товарообіг 17 торгівельних підприємств Кронау складав 145 тис.крб., тричі на рік тут влаштовувались ярмарки, на які з’їджались селяни, ремісники, торгівельний люд із навколишніх сіл. На зламі віків в колонії вже працювали 5 магазинів, корчма, винний погріб, пивна та дріб’язкова лавки.

Вже в перші роки існування колонії на сезонні роботи сюди приїздили малоземельні та безземельні селяни-українці з Полтавської та Чернігівської губернії. Частина заробітчан, відпрацювавши сезон, залишалися зимувати в Кронау, пізніше одружувалися, заводили господарство і жили разом з німцями, зачасту добре вивчаючи їх культуру, мову і звичаї. Поступово в селищі склалися чотири общини: українська, німецька, російська та єврейська. Вони були різними за чисельним складом, проте відігравали помітну роль в житті волосного центру. Представники національних общин часто одружувалися між собою і з’являлись російсько-німецькі, українсько-російські сім’ї.

Колонія росла, обіг її головних промислових підприємств збільшувався з кожним роком.. Високу марку торлинського борошна знали не тільки в Російській імперії, але і за її межами. Саме процес економічного зростання Кронау сприяв тому, що Ю.А.Торлін використав свої зв’язки і фінанси для внесення змін до затвердженого царським указом проекту будівництва залізниці Херсон-Мерефа. Саме Юхиму Андрійовичу Торліну – російському купцю і підприємцю високопільці завдячують тим , що саме через Високопілля в 1916 році пролягла залізнична колія.

У 1914 році, коли почалася війна царської Росії з кайзерівською Німеччиною, “височайшим указом” було перейменовано всі населені пункти з німецькими назвами. В 1915 році Кронау дістало офіційну назву-Високопілля за його місцем на високому вододіллі Дніпра й Інгульця та південних відрогах Наддніпрянської височини.

По різному зустріли у Високопіллі звістку про Жовтневе збройне повстання в Петрограді. Частина найбільш заможних колоністів емігрувала до Канади, а частина тих, хто залишився, розділилися на два табори. Селянам-біднякам було роздано землю по 10 десятин на двір.

У 1920 році на території нинішнього району проживало 13000 чоловік, з них 10000 – представники німецької національності.

Промайнула над Херсонськими степами громадянська війна, змінивши докорінно весь уклад життя. На зміну продрозкладці в 20-ті роки прийшов НЕП ( нова економічна політика ).

В 1922-1923 роках у Високопіллі організуються кредитні сільськогосподарські товариства, виробничокооперативна артіль “Зерно”, сільське споживче товариство, відкриті зерноочисний пункт, машинно-тракторне товариство, яке мало 4 трактори, 6 парових молотарок, 12 нафтодвигунів.

Поступово збільшувався обсяг перевезень через залізничну станцію, почав працювати млин. У 1924 році збудовані елеватор та маслозавод.

З 1920 по 1923 рік Високопілля входило в Криворізький повіт Катеринославської губернії, в 1923-1926 роки в Апостоловський район Криворіжського округу.

31 березня 1926 року ВУЦВК і РНК УСРР прийняли постанову “Про утворення  на території Херсонської округи Високопільського району  з переважною німецькою людністю”.

Постановою передбачено:

“Утворити на території Херсонської округи новий Високопільський район з переважною німецькою людністю з центром у с. Високопілля у складі вищенаведених залюднених пунктів:

а) Суворівки, Краснояру, Потьомкіна, Брусилова, Любимівки,Нікольського, Князівки, Високопілля, Ольжине, Мар’янівки, Братського, Гінфельда, Крейсера, Вітштейна, Готфельда, Іванівки, Миколаївки, виділивши їх із складу Апостоловського району Криворізької округи;

б) Орлова, Софіївки, Благодатного, Озерівки,Олександрівки,Мировки, Рівнопілля, Пригір’я, Розівки, Красновки, Каменки, Долинівки, Кочубеївки, Лугівки, Нікольського, Світлівки, Заградівки, Натал’їного, Мар’їно, Ново-Мирівки, Свободного, виділивши їх із складу Велико-Олександрівського району Херсонської округи.”

рух взаємодопомоги "Зігріймо серця"

Волонтерський рух "ЗІГРІЙМО СЕРЦЯ". Группа в соцмережі Фейсбук для об'єднання й взаємодопомоги

А ти передплатив газету?

Районна газета