Skip to content
Додому Спорт Кубок Осадчого – 2017. Шаховий «місток» між минулим і майбутнім
Кубок Осадчого – 2017. Шаховий «місток» між минулим і майбутнім Друк
Четвер, 02 березня 2017, 20:34

Під час війни Високопілля звільнили 28 лютого 1944 року. Цю дату пам’ятаю з дитинства! І те, як з’явився меморіал Слави на честь солдат, що загинули при звільненні селища. З цікавістю бігали школярами дивитися як закладається «фундамент людської вдячності і пам’яті». А при відкритті пам’ятника лейтенанту Андрєєву побачив (збоку на граніті) вибитий знайомий малюнок зірки та лаврової гілки, ескіз якого створив мій батько Урбанський Анатолій Іванович. Можливо тому мене сюди постійно притягує як магнітом, а перебування на цьому святому місці супроводжує лейтмотив пісні «С чего начинается Родина?»

Всім добре відома фраза про те, що той народ не має майбутнього, який не пам’ятає своє минуле. Заради нашого з вами майбутнього й було запроваджено у 2002 році шахові змагання «Зустріч поколінь». В них роками за шахівницями збиралися сивочолі ветерани Другої Світової війни і ті, хто народився через багато років після останнього пострілу у незабутній трагедії. Та час бере своє. Пішли із життя ті, хто проливав кров на фронтах і віддавав останні сили в тилу заради Перемоги. Але й сьогодні пам’ятне минуле ми «не здаємо в архів».

Шахову історію довелося переформувати в 2010 році. А змінити назву і ідею змагань надав випадок! Це відбулося після того, як сім’я Осадчих із Запоріжжя знайшла серед воїнів, що загинули при визволенні Високопілля (а минуло на той час більше 60 років) свого родича – батька, діда, прадіда Григорія Дем’яновича Осадчого. Потім нащадки неодноразово приїздили до нас, щоб схилити голову перед героєм війни, визволителем нашого краю. А його прізвище навічно викарбуване на гранітній стелі серед загиблих. Ця непересічна і хвилююча подія й дала привід назвати змагання на честь і в знак подяки визволителя селища від фашистських загарбників. Турнір отримав нову назву – Кубок Осадчого.

 

 

І традиційно нагадаю рядки з шахового архіву про переможців минулих розіграшів. Почесний трофей отримували: Володимир Гуцалов (2010, 2011, 2012 рр. (отримав перехідний Кубок Осадчого назавжди ), новий в 2013, 2015 році), Володимир Скороход (2014) та Олександр Гуцалов (2016).

26 лютого 2017 року турнір за Кубок Осадчого відбувся увосьме. Його присвячено 73-й річниці визволення Високопілля. На меморіалі перед турніром нетривалі урочистості з покладанням квітів. «Делегацію від шахової гвардії» склали ветеран праці та неодноразовий переможець Кубка Осадчого Володимир Гуцалов, учасник бойових дій АТО Олександр Шевченко, а також юне покоління шахістів: Вікторія Прополя, Данило Мануйленко, Дар’я Веретельник та Сергій Рубан. В урочистостях брав участь і представник Високопільської селищної ради Олександр Вітвіцький.

До змагань! Вони ще не розпочалися, а на душі була тривога за те, за що я вже останнім часом й забув хвилюватися. А чи вистачить шахів і місця, щоб розмістити всіх бажаючих позмагатися? Шахи зараз на піднесенні. У прихильників гри немов відкрилося «друге дихання»! Ветерани гри і початківці залюбки відвідують всі змагання. Дотепно прозвучала й фраза одного із вболівальників, зайшовши він здивовано промовив: «Людей більше, ніж на виборах!...».

Та якщо розмістити всіх у гостинній їдальні місцевої гімназії ще якось вдалося, то із шаховим «реквізитом» проблему вирішували на ходу. Дійсно не вистачало! Ну це вже «камінчик в мій город», бо гадав, що ми вже забезпеченні спортивним інвентарем на всі 100%. Вийшло, що недооцінив любов земляків до інтелектуальної гри! Будемо працювати і зміцнювати матеріальну базу... Це добре, що в нас такі приємні турботи!

 

 

Перед стартом урочисте відкриття. Згадали минуле, подякували визволителям, схилили голову під час хвилини мовчання перед табличкою пам’яті на честь Григорія Дем’яновича. За традицією старійшина гри Сергій Стрілець запалив свічку пам’яті. Було й одне нововведення. Вперше з турніру зателефонували у Запоріжжя до родини Осадчого! У прямому ефірі онук героя Володимир подякував високопільцям і учасникам турніру за світлу пам’ять про його дідуся та дав старт змаганням. Героям слава!

Але й це ще не все. Неодноразово писав, що шахісти – це одна велика родина. Цього дня згадали ще одного нашого шахіста, що пішов нещодавно із життя. Світла пам’ять Вам, Василь Іванович Данець!

Для проведення турніру була обрана оптимальна схема для масових змагань ерудитів – швейцарська система. Вона потребує дисципліни і обов’язкової фіксації часу гри! Боже, як би хтось ще декілька років тому сказав мені, що у нас в провінції будуть проходити змагання за швейцарською системою з шаховими годинниками, то навіть я (хоча не й виправний оптиміст!) не повірив в таку «казку». Саме така «казка» вже стала реальністю. Браво, Високопілля!

Зацокали годинники, претенденти на кубок схилили в роздумах голови над шахівницями. Але поки основний «караван» набирав ходу, я спробую здивувати читачів ще тим, що окрім основних перегонів за кубок у цьому ж приміщенні, у цей же час відбувалося ще відразу чотири турніри. Важко повірити? Та це так. Щоб довести достовірність інформації надам невеличкий звіт і рядки протоколів змагань, що відбулися по часу визначення переможців. Отже, дівчатка. Перемога у турнірі у Вікторії Прополі. У фіналі їй вдалося здолати опір Дар’ї Веретельник. До речі, такий склад фіналісток був і два місяці тому на «Різдвяній казці». І результат той самий.

Молодь. Ще одне повторення «Різдвяної казки – 2017». Знову впевнено переміг Назар Назаренко. Для визначення двох інших призерів довелося перегравати партії серед трьох претендентів. У підсумку другий – Максим Пуценко, третій –  Антон Онопа. «Зайвим» виявися Віктор Ткаченко.

Хлопці. Малечі зійшлося чимало, а тому стартувала вона у двох підгрупах за путівки до півфіналів. Склад півфінальних пар і їх результат був такий: Олександр Фурман здолав Сергія Рубана, а Данило Мануйленко переміг Єгора Чижа. У грі переможених третю сходинку виборов Рубан, а у фіналі Фурман переграв Мануйленка. Вітаємо Олександра з його першою перемогою у турнірах. З поміж інших варто відзначити гру юних Дем’яна Назаренка, Олександра Криворотько, Тимура Гринька.

Жінки. Так-так. Не дивуйтеся! Чарівні представниці кращої половини нашої федерації теж не оминули змагання своєю увагою і визначили кращих. Призова трійка мала такий вигляд: 1 – Наталя Карпенко, 2 – Олена Криворотько, 3 –Марина Мчедлішвілі (Іванівка).

 

 

Повертаємося до основного проекту дня! Неможливо описати ту напругу у боротьбі, яка нависла над учасниками турніру. Згідно схеми: чим краще зіграєш в поточному турі – тим важче суперника дістанеш у турі наступному. За відсутності лідера шахового рейтингу і минулорічного володаря Кубка Осадчого Олександра Гуцалова на роль переможця претендували реально 5-6 учасників. Щотуру вони змінювали один одного на чільному рядку. А ось і фініш. Кращого результату досяг Сергій Пасько із Любимівки Новоронцовського району (5 очок). Лише на 4,5 очка відстали відразу троє. Це онука переможця, десятирічна (в турнірі серед дорослих!) Іринка Панасюк, а також грізний тандем із Нововознесенського Сергій Стрілець та Володимир Скороход. За додатковими показниками в особистих зустрічах ветерани обійшли «зухвале дівчисько». Тож Стрілець – другий, Скороход – третій. На жаль, Іринка поза п’єдесталом (але без призу не залишилася!). До десятки кращих на турнірі також увійшли – високопільці Володимир Гуцалов та Микола Базаренко, нововознесенці Євген Стрілець та Анатолій Перевєрзєв, Дементій Сердюк (Кривий Ріг) і Олександр Шевченко (Добрянка). З поміж інших хотілося б подякувати гостям турніру – Віктору Ткаченку, Миколі Солов’ю, Миколі Пасько, та відзначити дебютантів – Олександра Березку, Володимира Маслія та Ігоря Фурмана. Взагалі всім подяка за участь! А Кубок Осадчого на рік отримав прописку вперше за межами нашого району. Вітаємо Сергія Паська!

 

 

Завжди приємно згадувати на шпальтах газети тих, хто не стоїть осторонь життя у районному центрі і бере активну участь у формуванні новітньої історії. За допомогу в організації проведення змагань слова подяки заслуговують наші постійні партнери: Високопільська селищна рада, СТОВ «Нива», ОФГ «Тетяна», ВСШІ «Обдарованність» ХОР, сектор у справах молоді та спорту РДА, підприємці Володимир Осадчий, Наталя Березінська, Олександр Куриленко та інші доброзичливі люди. За підтримку окрема подяка і нащадкам Григорія Дем’яновича Осадчого! Цей номер газети разом із найкращими побажаннями від вдячних високопільців я відішлю родині героя у Запоріжжя.

Затишшя за шахівницями триватиме місяць. 26 березня (неділя) запрошуємо всіх бажаючих взяти участь у турнірі за кубок районної газети «Високе поле». В цьому році «районна» відзначає поважне 85-річчя і ці змагання стануть першим із заходів, запланованих у святкуванні ювілею. Йдіть у ногу з часом, читайте газету «Високе поле», грайте в шахи!

Ігор УРБАНСЬКИЙ,
голова районної федерації шахів

 

 

 

 

 

 


рух взаємодопомоги "Зігріймо серця"

Волонтерський рух "ЗІГРІЙМО СЕРЦЯ". Группа в соцмережі Фейсбук для об'єднання й взаємодопомоги

А ти передплатив газету?

Районна газета

Передплатний індекс - 61667
Будь в курсі новин!

_______________

Офіційні сайти

 

Статистика

1349188
CьогодніCьогодні68
ВчораВчора959
На цьому тижніНа цьому тижні2280
У цьому місяціУ цьому місяці11595
З початкуЗ початку1349188

Besthosting