Skip to content
Додому Спорт Кубок пам'яті Героїв Чорнобиля - 2017. Вперед у минуле.
Кубок пам'яті Героїв Чорнобиля - 2017. Вперед у минуле. Друк
Субота, 06 травня 2017, 21:08

Всім добре відоме прислів'я "Знав би де впаду, то і соломи простелив би". Про що говорить народна мудрість? Що краще біди не допускати, але і забувати про неї не слід. Бід же у світі завжди вистачало: війни, епідемії, техногенні катастрофи... Однією із трагедій минулого тисячоліття і  стала аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Її можна було уникнути, та в черговий раз не встигли "солому простелити". А від таких ядерних "падінь" не те що встати, а й голову підняти важко. Першим кроком до запобігання подібних трагедій і є згадки про попередні. І бажано нагадувати про це як можна частіше. Бо чужого горя не буває! Воно постукає у вікно до кожного...

Не забули про "чорний день" і у Високопіллі. 31-у річницю трагедії на Чорнобильській АЕС пом'янули низкою заходів. На них 10 ліквідаторів із нашого району отримали нагороди за мужність і громадянський подвиг. Цього разу народну подяку отримали - Григорій Богачов, Зосима Гайшук, Віктор Міхіда, Володимир Нос, Юрій Павленко, Сергій Семко, Юрій Тиліщак, Сергій Тисяченко, Сергій Чудак, Микола Шелест.

Ще в цьому році планується черговий етап нагородження групи ліквідаторів та розглядається проект закладення у Високопіллі пам'ятного знаку про Чорнобильську трагедію. Багато на цьому шляху зроблено управлінням праці та захисту населення, за що велика подяка особисто Сергію Ланевичу та Галині Кос. Не залишилися осторонь скорботних заходів та подбали про ліквідаторів у Архангельській, Високопільській, Зарічнянській, Іванівській, Нововознесенівській та Малошестерянській селищних радах.

 

Одним із запланованих заходів, присвячених річниці трагедії були і шахові змагання за Кубок пам'яті Героїв Чорнобиля. Присвячувався турнір тим людям, хто в перші години стали на шляху радіації, хто прибував ліквідаторами і залишав своє здоров'я, щоб зберегти життя та здоров'я інших, хто й зараз страждає від отриманих травм та хвороб... Якби не ці герої, що 31 рік назад заслонили собою біду і спасли мільйони людей, то всі б навряд чи мали те, що мають зараз! І про це ніколи і нікому не слід забувати.

З такого екскурсу у минуле і розпочався турнір. Він проводився вдруге і ще не має своєї спортивної славної історії і статистики, а тому лише нагадаю, що Кубок Героїв Чорнобиля дебютував у сітці змагань шахової федерації району минулого року в день 30-річчя трагедії, а його першим переможцем став Володимир Скороход із Нововознесенського, який і отримав головний трофей назавжди. В тогорічному звіті про змагання я висловив припущення і побажання, що змагання не стануть разовим заходом і знайдуть своє продовження в 2017 році. Так і вийшло. На ІІ Кубку Героїв Чорнобиля на учасників чекав і новий, вже перехідний трофей. За нього і зібралися поборотися 20 спортсменів-інтелектуалів. Дуже приємно, що саме в такий день і на такому турнірі було  багато дітей, які крім змагань за шахівницями, мали можливість "долучитися" до всенародної скорботи і триматимуть в пам'яті трагічні події, що відбулися на території їх країни в минулому. Ось так разом із шахами: вперед у минуле...

З дітей і розпочнемо. Звичайно, малеча не дає провести змагання в постійній тиші і доводиться призивати найенергійних до дисципліни. Є в цьому і своя родзинка - знайти до них окремий підхід. В шахах немає зауважень в щоденники. як в школі, чи карток для попереджень та вилучень, як у футболі. Врешті решт головне, що у дітей є привід зібратися, повчитися, позмагатися, поспілкуватися за межами навчальних закладів, ну і ... "позбавитися зайвих емоцій". Між ними (як суперниками) триває запекла боротьба, але лише за шахівницями, бо до і після гри всі вони друзі. Хід їх боротьби вертає мою пам'ять в минуле, коли я у шостому класі (1975 рік) вперше брав участь у турнірі серед дорослих шахістів. Спочатку було страшнувато грати проти сивочолих "дядьків", ветеранів шахів. Особливо. коли суддя оголошував суперників: Логвиненко - Урбанський, Бедринець - Урбанський... Та як вже сядеш за шахівницю. страх швидко зникає. З кожною грою набирався досвіду. Він допоміг мені потім стати чотири рази чемпіоном місцевої школи. На той час змагання відбувалися в тодішньому Будинку піонерів, а в коловому турнірі за звання чемпіона школи грали 24 (!!!) кращі шахісти... Там же відбувалися і районні турніри. Доводилося захищати честь і на обласних змаганнях. Згадую і своїх колишніх спаринг-партнерів того часу і колег по команді Андрійка Босюка, Юру Барабаша... Давненько вже це було! Тепер з вдячністю і цікавістю дивлюся, як грає нинішнє юне покоління моїх земляків. Вони за шахівницями майже нічим не відрізняються від нас. Хоча ні, відрізняються! Нам під час гри мами не телефонували по мобілці і папи не підвозили на турнір під поріг на машинах. Час не стоїть на місці. Цокають не лише шахові годинники, а й життєві...

Малеча зіграла без сюрпризів. У дівчаток звична дуель у фіналі між Вікою Прополею і Дашою Веретельник закінчилася на користь першої. Серед хлопців місця на п'єдесталі розподілилися так: 1 - Олександр Фурман, 2 - Данило Мануйленко, 3 - Дем'ян Назаренко. Лише на півочка відстав від призерів Сергій Рубан. Інші відстали солідно. Не поспішаю видавати великі аванси, але вражає гра зовсім юного Сашка Фурмана. Він прогресує від турніру до турніру і якщо "не перехворіє" шахами, то може невдовзі досягти і більш гучних успіхів. Перспективи є вже зараз і головне набувати досвід у грі.

Саме такого досвіду набувають і інші старші вихованці. Молодь не вперше бере участь в змаганнях за кубок серед дорослих. Їх гучні перемоги ще попереду, але вже й сьогодні "покусують" ветеранів. Тим доводиться прикладати зусиль, щоб виграти у "молодої гвардії". І хоча турнір проходив за швейцарською системою, за загальними результатами визначено кращу молодіжну трійку, яка набула такого вигляду: 1 - Назар Назаренко, 2 - Ростислав Федоренко, 3 - Максим Пуценко. Окремий приз для шахісток дістався Софії Назаренко.

А тепер власне кульмінація! Як завжди основної боротьби за трофей очікували між братами Гуцаловими, а також нововознесенівцями Скороходом та Стрільцем. Бо вже на екваторі змагань більшість претендентів від них відстали. Натомість втрутився несподівано в боротьбу Максим Беспалий. Завдавши досить несподівано декілька поразок лідерам, він в результаті посів призове третє місце. А перше-друге, як і місяць назад, "забронювали" у турнірі брати Гуцалові. І знову Володимир - перший і володар Кубку Героїв Чорнобиля - 2017, а Олександр - другий. Ця перемога повернула Володимира на перший щабель в шаховому рейтингу.

Кубок вручено, нагороди і дипломи отримали своїх господарів, цукерки підсолодили декому невдачі... Прощаємося не надовго.

А мені залишилося назвати тих, хто і цього разу був не байдужим і не стояв осторонь заходів скорботи та шахових перегонів за Кубок Героїв Чорнобиля. Вам подяка і шана: Високопільська селищна рада, відділ культури, молоді та спорту РДА, ВСШІ "Обдарованність" ХОР, СТОВ "Нива", ОФГ "Тетяна", місцеві підприємці Наталя Березінська, Олександр Куриленко, Володимир Осадчий та інші добрі мешканці Високопілля, чия допомога дозволяє провести змагання на належному рівні.

Йдіть в ногу з часом, читайте газету "Високе поле", грайте в шахи.

 

Ігор УРБАНСЬКИЙ,
голова районної федерації шахів.

 

 

Літня сесія шахістів.

Традиційно знайомимо читачів сайту з афішею найближчих змагань у Високопільській федерації шахів. Вважайте це і рекламою, і допомогою шахістам завчасно спланувати і організувати нові зустрічі з улюбленою грою.

Червень

* Вперше! Турнір для дітей "Золота рибка". Проводиться до Дня захисту дітей.

* ХІІ розіграш Молодіжного кубку. До Дня молоді.

* ІV Кубок федерації шахів серед дорослих.

Липень.

* ІІІ Зелений турнір "Два слони". До Міжнародного Дня шахів (20 липня)

* ІІІ Турнір пам'яті Станіслава Івановича Пристемського

Серпень.

* ХІV розіграш Кубку "Кришталевий пішак", присвячений Дню незалежності України та Дню Високопілля

Точні дати і місце проведення змагань повідомимо на шпальтах газети "Високе поле" та на сайті Високопільської селищної ради.

 

 

 

 

 

 


рух взаємодопомоги "Зігріймо серця"

Волонтерський рух "ЗІГРІЙМО СЕРЦЯ". Группа в соцмережі Фейсбук для об'єднання й взаємодопомоги

А ти передплатив газету?

Районна газета

Передплатний індекс - 61667
Будь в курсі новин!

_______________

Офіційні сайти

 

Статистика

1349188
CьогодніCьогодні68
ВчораВчора959
На цьому тижніНа цьому тижні2280
У цьому місяціУ цьому місяці11595
З початкуЗ початку1349188

Besthosting