Skip to content
Додому Спорт ВІДЛУННЯ ВІЙНИ І НОВИЙ ПЕРЕМОЖЕЦЬ ШАХОВОЇ БИТВИ
ВІДЛУННЯ ВІЙНИ І НОВИЙ ПЕРЕМОЖЕЦЬ ШАХОВОЇ БИТВИ Друк
Четвер, 01 березня 2018, 15:19

Шаховий вікенд № 3 (33)

У неділю, 25 лютого у Високопіллі пройшов ІХ шаховий Меморіал пам'яті Григорія Дем'яновича Осадчого, присвячений 74-й річниці звільнення нашого районного центру від фашистських загарбників.

На гранітній брилі місцевого меморіалу Слави, що ніби вросла навічно у багатостраждальну землю, викарбувані прізвища тих, хто віддав своє життя за світле майбутнє, чиє серце перестало битися у лютому 1944 року заради кращої долі високопільців. Їх 70. Є серед них й золотистий рядок "Г.Д. Осадчій". Вже майже не залишилося очевидців тих трагічних подій, але жива наша пам'ять і вкотре вона приводить нас до того місця де знайшли навічно свою останню зупинку у житті відважні воїни минулого. Світла їм пам'ять.

Цікавою виглядає і сама історія проведення шахових змагань. Спочатку турнір називався "Естафета поколінь". Він збирав за шахівницями солдат Другої світової війни, ветеранів праці і тих, хто народився вже в післявоєнні роки. Але час забирав із лав учасників таких естафет одного за одним сивочолих ветеранів. Як подовжити ідею проекту і зберегти добрі наміри та традиції? В цей самий час у Високопіллі відбулася непересічна подія. Із Запоріжжя на свято Дня Перемоги до нас приїхала родина, яка відшукала місце поховання свого загиблого родича Григорія Дем'яновича Осадчого. Понад 60 років знадобилося для того щоб на нашій землі відбулася і ця "естафета поколінь". Хвилюючий момент не міг не зачепити струни людських душ, не залишився він непоміченим і для федерації шахів. Було вирішено в пам'ять про загиблого солдата традиційним змаганням надати нову назву - Меморіал Григорія Осадчого. З того часу він проводиться щорічно, напередодні чергової річниці звільнення нашого краю від фашистської чуми. Дякуємо Вам, Григорій Дем'янович! Шануємо всіх загиблих у Другій світовій. Героям слава!

 

2018 рік. Традиції збережено. Високопільська громада не залишила поза увагою історичну подію. Морозним ранком до підніжжя монументу визволителям на сніг лягли гвоздики. Червоні на білому. Мабуть таку кольорову гаму і мали далекі події у лютому 1944-го. А нині селищний голова Руслан Застава, представники місцевої громади і різновікова делегація шахової федерації віддали данину пам'яті визволителям Високопілля.

Урочисто було і перед стартом змагань. Екскурс у героїчне минуле, вітання учасникам від мера Руслана Миколайовича, свічка пам'яті, хвилина мовчання, квіти, кубок, численні призи для учасників. Було й одне доповнення до того, чого не було в попередні роки. В результаті спілкування і встановлення теплих стосунків із родиною Осадчого, вперше був представлений портрет героя. Його отримали із Запоріжжя, від онука Григорія Дем'яновича (він, до речі, і сам герой, пройшов крізь жорна афганської війни) Володимира Осадчого. Як з'ясувалося, це єдине фото героя, яке збереглося у родині. Навіть дата його народження залишається невідомою. Я обов'язково передам портрет до місцевого музею, для наступних поколінь односельців. А тепер переходимо до другої невід'ємної частини проведеного заходу - ІХ шахового Меморіалу пам'яті Осадчого.

Залишимо іншим змаганням шахістів емоційність і щедрі літературні компліменти. Сьогодні лише стислий звіт і перелік результатів за шахівницями. Напружений хід боротьби, багато несподіванок і фінал, який важко було уявити. Та розпочнемо з того, що відбувалося поруч. А поруч змагалися зовсім юні шахісти, учні місцевих шкіл. Шаховий марафон їх випробувань розпочався у двох підгрупах. Потім проходили ігри плей-оф. Ось стислі результати цих рейтингових перегонів:

Дівчата: 1 - Юлія Самойленко (Іванівка), 2 - Вікторія Прополя, 3 - Дар'я Веретельник (обидві - Високопілля, далі В)

Хлопці: 1 - Данило Мануйленко, 2 - Владислав Чередніченко, 3 - Олександр Фурман / Олександр Криворотько (всі - В). Набрані очки також дозволили додати у рейтингових рядках Дем'яну Назаренку, Сергію Рубану, Богдану Позняку, Єгору Чижу (всі - В) та іванівцю Володимиру Прокіпцю. Як бачимо, п'єдестал призерів додає Високопіллю впевненості за його шахове майбутнє.

Молодь: 1 - Максим Пуценко, 2 - Назар Назаренко (обидва - В), 3 - Віктор Харькавий (Любимівка, далі - Л). Тут тандем лідерів незмінний. Цього разу вдача посміхнулася Максиму.

ІХ Меморіал пам'яті Осадчого мав на старті такі вихідні дані: швейцарська система, 6 турів з контролем ігрового часу, 34 учасники. Хід боротьби постійно підігрівався сюрпризами у яких шахісти із меншими рейтингами перемагали більш "авторитетних". Так продовжувалося до самого фінішу. Після двох місяців зимової "перерви" у грі багатьох відбулися значні зміни на краще. Від цього турнір лише додав у напрузі і за шахівницями кипіли "шекспірівські" пристрасті не для дешевеньких вистав у провінційних театрах. Годі тримати інтригу! Про результат:

1 місце - Євген Стрілець (Нововознесенське, далі - Н), 2 - Дементій Сердюк (Архангельське, далі - А), 3 - Олександр Гуцалов (В). Тим, хто постійно слідкує за розвитком справ у федерації шахів відразу стане помітним несподіваний розподіл місць на п'єдесталі. Для інших поясню. Євген перебував на початок турніру на 7 сходинці рейтингу, а Дементій на 10. Уявіть, як потрібно було їм зіграти, щоб залишити позаду стільки сильних суперників! Відразу за трійкою призерів зупинився потужний легіон із досвідчених бійців - Сергій Пасько (Л), Володимир Гуцалов (В), Олександр Шевченко (Добрянка), Павло Мержинський та Сергій Стрілець (обидва - Н). Крім вище згаданих, додали до рейтингу - Валентин Коваленко та Віктор Кикоть (обидва - А), Микола Соловей, Віктор Ткаченко, Микола Пасько (всі - Л), Григорій Пирогов, Микола Кравченко, Юрій Жакомін (всі - В), Анатолій Перевєрзєв (Н), Сергій Самойленко (Іванівка).

Слід відзначити, ще декілька родзинок із шахового дня: 1) давноочікувана участь делегації із Архангельського, 2) Олександр Шевченко добирався на турнір потягом (!) через Апостолове, 3) вперше була проведена "Шахова лотерея". Федерація вкотре продемонструвала винахідливість для заохочення в свої лавах. Детальніше про нову "забаву" у наступних випусках, а цього разу "міс Везіння" зробила такий вибір - Юрій Жакомін, Валентин Коваленко, Олександр Шевченко. Звісно, яка ж лотерея без призів!

Щодо володаря кубка. Успіх Євгена приємно вразив. За 16 років участі у змаганнях він неодноразово був на підступах до вершини, виходив до фіналу, двічі вигравав турніри... Але ця його перемога без сумнівів є найзначимішою у його кар'єрі, як шахіста. Вітаємо тебе, Євгене! Ти справедливо займаєш почесне місце у районній історії Великої гри.

Що стосується "біографії" змагань, то їх сторінку теж переписано! Оновлений список володарів кубку Меморіалів Осадчого має такий вигляд:

Володимир Гуцалов - 5 (2010 - 2012, за три перемоги отримав кубок назавжди, 2013, 2015), Володимир Скороход (2014), Олександр Гуцалов (2016), Сергій Пасько (2017), Євген Стрілець (2018). Жоден із наших традиційних турнірів (а їх протягом року відбувається за два десятка) не має стільки імен переможців. А наступного року він пройде вже вдесяте! Це зобов'язує провести його на ще вищому спортивному і організаційному рівні. Чекайте на нові сюрпризи!

Досить заглядати у майбутнє. Підготовку, бо до ювілейного Х шахового Меморіалу пам'яті Григорія Осадчого у лютому 2019 року вже розпочато.

За ще однією традицією, я номер газети "Високе поле" із шаховим звітом (а з ним і привіт від вдячних земляків) надішлю у Запоріжжя його онукам, правнукам, праправнукам. Ми будемо пам'ятати.

До наступної зустрічі за шахівницями зовсім небагато часу. На черзі Кубок газети "Високе поле" - найстаріший трофей федерації.

Йдіть в ногу з часом, читайте газету "Високе поле", грайте в шахи.

Ігор УРБАНСЬКИЙ, голова районної федерації шахів.

Районна федерація шахів дякує за допомогу:

Володимиру Осадчому (Запоріжжя), Володимиру Осадчому (Високопілля), Наталі Березінській, Олександру Куриленку, Благодійному фонду Ігоря Колихаєва, Високопільській ОТГ, ВСШІ "Обдарованність" ХОР,  СТОВ "Нива", ОФГ "Тетяна", друзям, однодумцям та небайдужим землякам.

До нових перемог разом!

 

 

 

 

 

 

 

 


рух взаємодопомоги "Зігріймо серця"

Волонтерський рух "ЗІГРІЙМО СЕРЦЯ". Группа в соцмережі Фейсбук для об'єднання й взаємодопомоги

А ти передплатив газету?

Районна газета

Передплатний індекс - 61667
Будь в курсі новин!

_______________

Офіційні сайти

 

Асоціація міст України

Статистика

1495305
CьогодніCьогодні2363
ВчораВчора3365
На цьому тижніНа цьому тижні9231
У цьому місяціУ цьому місяці59667
З початкуЗ початку1495305

Besthosting


Найновіше